Novinky


27.12.20 - Předpověď pro rok 2021

Nový článek Předpověď pro rok 2021

17.10.20 - Novoluní

Nový článek o Novoluní 16.10.2020 v sekci Astromedicína.

22.11.18 - Homeopatie do kapsy

 e-shop 

Napsala a vydala jsem knihu HOMEOPATIE DO KAPSY - První pomoc, Autopatie, Tkáňové soli, můžete si ji objednat přes náš kontakt: fatima@fatima-astro.cz. Ukázky z knihy můžete vidět zde.

Astromedicína

Močové kameny - urilitiáza

Mezi lidmi vládne chybný názor, že močové kameny vznikají pouze v močovém ústrojí, tedy močovém měchýři, či trubici. Nejčastějším místem vzniku jsou ale ledviny. Velikost kamenů se pohybuje od zrnka písku až třeba do velikosti jablka. Vznikají častěji u mužů než u žen a nejvíce ve věku mezi třicátým až šedesátým rokem života člověka.

Kameny mohou močovou trubici buď ucpat úplně, nebo ji pouze přicpat. Nejčastěji však dochází jejich ostrými hranami k poškozování trubice, takže při močení může člověk trpět pálivou bolestí a v moči se může objevovat i krev. Velmi často jsou tyto problémy provázeny i záněty.

Pokud dojde k ucpání a tedy k náhlému zastavení odtoku moči, postihují člověka prudké kolikové bolesti v oblasti ledvin. Močení se stává velice ztížené a bolestivé a i časté. Typické je velmi malé množství vymočené tekutiny. Někdy se v těle může vytvořit ale jen malý kamínek, který s močí samovolně sám odejde a člověk nemusí nic zjistit, nebo může krátkodobě trpět menšími pálivými bolestmi v důsledku lehkého poranění sliznice močové cesty.

Močové kameny se tvoří buď u osob na jejich tvorbu náchylných, třeba v důsledku dědičných vloh, nebo dlouhodobě nesprávnou životosprávou- Pokud vzniknou příčiny k onemocnění, velice často trvá dlouhou dobu, než toto onemocnění vypukne. Někdy může trvat třeba i několik desítek let.

Nyní si povíme něco o doporučené výživě, abychom se onemocnění ubránili.

  1. Doporučuje se strava s nižším obsahem bílkovin, která je všeobecně vhodná především i pro lidi s jakýmikoli ledvinovými problémy. Kyselé zplodiny látkové výměny bílkovin otravují tkáně ledvin a dochází k nadměrnému uvolňování vápníku z kostí. Ten je prvním předpokladem tvorby močových kamenů v důsledku zvýšené koncentrace v moči. Nebezpečí vzniku kamenů je tak tedy přímo závislé na denní spotřebě masa a masných výrobků.
  2. Ani mléko a mléčné výrobky však nejsou vhodnou potravinou, abychom zabránily vzniku močových kamenů. Vždyť laktóza a kalcium kravského mléka přímo ovlivňují jejich vznik.
  3. Alkohol zase dráždí močové ústrojí a podporuje růst kamenů. Měli bychom se proto v našem vlastním zájmu alkoholu vyhnout a raději abstinovat.
  4. Snižte i příjem rafinovaného cukru a sladkostí. Nadbytek cukru vytváří předpoklady vzniku vápenatých kamenů. Nejen proto je zdravější sladit glukózou nebo medem. Bílou mouku je pak vhodnější nahradit celozrnou.
  5. Velmi vhodná je netučná dieta a pokud možno i velmi střízlivé užívání soli a slaných potravin.
  6. Lidé náchylní k tvorbě močových kamenů by měli silně omezit potraviny, které podporují vznik oxalátových sloučenin. Mezi tyto potraviny patří např. kakao, čokoláda, černý čaj, káva, veškeré nápoje typu cola, ale i pivo, jablka, hroznové víno, rebarbora, fíky, špenát, mandle, veškeré tomatové výrobky, vč. rajčat, švestky, brusinky, rybíz, angrešt.
  7. Doporučuje se nepoužívat worcesterskou, či sojovou omáčku.
  8. Naopak je velice vhodné zvýšit příjem potravin se zvýšeným množstvím vlákniny, která snižuje vylučování vápníku z kostí.
  9. I čerstvá pomerančová šťáva je vhodnou ochranou před vznikem močových kamenů.
  10. Naopak kyselina askorbová ve velkých dávkách zvyšuje vylučování kyseliny oxálové, a tím také vznik močových kamenů. Proto se nedoporučuje příjem koncentrovaného vitamínu C a D v tabletách. Vitamín D stimuluje tvorbu hormonu, který ovlivňuje vylučování vápníku. Také chemické složení šumivých léků a vitamínů zvyšuje pravděpodobnost vzniku močových kamenů.

Správnou výživou lze snížit riziko vzniku urolitiázy až na jednu třetinu.

Přírodní léčebné prostředky

Nejjednodušší a nejúčinější léčebnou metodou je dostatečný denní příjem tekutin, rozvrstvený rovnoměrně do celého dne. Pacienti by měli vypít vždy každou hodinu jednu dvoudecilitrovou sklenici čisté vody. Před spaním pak zvýšit množství vypité vody na čtyři dl. Pokud se probudíme v noci, je vhodné neváhat a vypít opět asi dva dl čisté vody. Příjmem dostatečného množství tekutin se z ledvin a tím i z těla odplavují látky vhodné k tvorbě kamenů. Aby se ale zamezilo i přebytečnému odplavení minerálů z těla, je třeba, aby potrava byla dostatečně pestrá a musí obsahovat hodně zeleniny, ovoce a bílkovin. Někdy je vhodné, především u lidí, kteří tento druh potravin nemají ve velké oblibě, použít některý z potravinových doplňků, které obsahují minerály ve správném poměru pro tělo. Jedním z nich je např. Fytomineral, který je vytvořen jen z rostlinných extraktů. Jde navíc o bioinformační přípravek se širokospektrálními regeneračními účinky, který nepřímo přes energetické dráhy ovlivňuje výživu buněk všech důležitých center v těle, tedy i ledviny a urologii.

V případě lehkého krvácení z močových cest je dobré denně pít tři až čtyři šálky čaje z kokošky, pastuší tobolky. Čaj si připravíte spařením jedné vrchovaté lžičky suché natě šálkem vroucí vody.

A ještě jedna rada na konec. Dlouhé ležení nepříznivě ovlivňuje látkovou výměnu vápníku. Proto je dobrá fyzická aktivita, tedy dostatek pohybu a venkovní pracovní aktivita. Analgetika zvyšují riziko vzniku kamenů, proto neužívejte léky jen pro léky a bez lékaře už vůbec ne.

Použito volně z knihy „Miniencyklopedie přírodní léčby“ MUDr. Igora Bukovského