Novinky


27.12.20 - Předpověď pro rok 2021

Nový článek Předpověď pro rok 2021

17.10.20 - Novoluní

Nový článek o Novoluní 16.10.2020 v sekci Astromedicína.

22.11.18 - Homeopatie do kapsy

 e-shop 

Napsala a vydala jsem knihu HOMEOPATIE DO KAPSY - První pomoc, Autopatie, Tkáňové soli, můžete si ji objednat přes náš kontakt: fatima@fatima-astro.cz. Ukázky z knihy můžete vidět zde.

Zajímavosti

Správná životospráva jako základní kámen zdravého vývoje

Mnozí z nás si kladou otázku, proč v některých oblastech světa se lidé dožívají vysokého věku až přes sto let a my příslušníci moderní civilizace máme zdravotní problémy často již od útlého mládí a pokud se dožijeme ve zdraví pětasedmdesátky jsme považováni svým okolím pomalu za kmeta. Ne vždy vše, ale mnohé záleží na jídlech, které konzumujeme, na objemovém množství potravin, které během dne, měsíce a roku vstřebáváme a v neposlední řadě i množství pohybu, který máme během svého života.

Z pohledu západní civilizace mnozí dlouhověcí ve východních zemích světa, především Asie, jedí jednou až dvakrát denně po malých porcích především vegetariánskou potravu. Tři a více hojných jídel je pro dlouhověké naprosto neznámá představa.

Lidé z vysoce civilizovaných zemí naopak se předhánějí v přejídání a konzumování alkoholických nápojů, čímž se zbytečně zvyšuje jejich hmotnost a nadváha ničí jejich organismus. Z těchto důvodů pak dochází k onemocnění organismu různými nemocemi, především rakovinového typu, nemocemi srdce a cév a v neposlední řadě i k nemocem mozku.

I působení stresu moderní civilizace obyvatelům těchto zemí nepřidává na zdraví. Naopak dlouhověcí jsou od přírody klidní, žijí v pohodě a jejich organismus se nevyčerpává trávením těžko ztravitelných jídel.

Jak tedy skloubit stravování s naším zdravím? První zásadou je jíst více ovoce a zeleniny z místních zdrojů. Pro Evropana nemusí být vhodné např. citrusové plody zrovna tak, jako pro obyvatele třeba Sibiře med běžně doporučovaný v našich zeměpisných šířkách.

Dále bychom měli jíst pokrmy zásadně čerstvé a ne přihřívané, smažené a nebo dokonce připravované v mikrovlnné troubě. Pokrm přechovávaný do druhého dne je energeticky mrtvým pokrmem. totéž platí o konzervátech. Základem stravy by měla být zelenina, kde je dostatek vitamínů a minerálů. Mýtem je, že člověk k zachování zdraví potřebuje konzumovat větší množství bílkovin. K tomu mu stačí jíst potraviny s bílkovinovým obsahem maximálně jednou denně.

Lidé také mnoho solí. Pokud jsou mladí, sůl se vylučuje z organismu močením, ale s přibývajícím věkem se spíše usazuje, a tak přibývají otoky, problémy s vysokým krevním tlakem a pod. Místo soli je lépe používat usušené byliny, jako je paprika, která snižuje obsah lipidů a cholesterolu v játrech, levandule, rozmarýn proti revmatismu, mátu a třezalku proti nadýmání a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Platí zásada, čím více různorodosti v bylinách, tím lépe. Samostatnou kapitolu mezi bylinami tvoří česnek, který spolehlivě ničí bakterie a ozdravuje tak náš organismus.

A jak je to s nápoji ? Doporučují se nápoje přírodní, tedy čistá pramenitá voda,bylinné čaje a obilné kávy. Kravské mléko patří výhradně dětem do asi pěti až šesti let. Později v důsledku změn ve střevním systému by mléko a mléčné výrobky měly být značně omezeny. Totéž platí o sladkostech z cukru a z čokolády. Domácí výrobky z celozrnné mouky naopak jsou pro život člověka přínosem. I alkohol v malém, ale skutečně malém množství má pozitivní vliv na lidský organismus a oběhový mechanismus.

Všeobecně se soudí, že i milování po celý život je velkým přínosem pro dosažení vysokého věku. Pro zlepšování tělesné kondice je vhodná i fyzická námaha ve formě pohybu. Ne však dnes tak propagované běhy mezi normální dopravou v ulicích a parcích velkoměst, ale turistika ve volné, ničím nerušené přírodě s přijímáním energie od lesních velikánů, koupání se ve volné přírodě nejlépe v tekoucích čistých vodách a dostatek spánku pro posílení organismu třeba uprostřed polí a luk.